مــژده وام خرید دستگاه CNC و لیزر
RADOX CUTTING CNC MACHINE, ROBOTIC & AUTOMATION
Fa
En
ورود

برش لیزری

برش لیزر

لیزر برشفلزات با پیشرفت صنایع مختلف، یکی از اساسی ترین نیازهای روز جهان در هر صنعت می باشد.

 بسته به نوع قطعات در صنایع مختلف، دقت و قدرت دستگاههای لیزر برش فلزات نیز متفاوت است و این تنوع نیاز ، عاملی جهت تولید تکنولوژی های مختلف در لیزر برش فلزات می باشد. لیزر برش فلزات از نظر نوع فلز به چند گروه طبقه بندی میشود که این طبقه بندی در لیزر برش فلزات بر اساس متغیرهای مختلفی از قبیل چگالی فلز میزان رسانش گرما و … می باشد.

میزان رسانش گرما در واقع اصلی ترین عامل طبقه بندی لیزر برش فلزات می باشد.‏ هر مقدار که میزان رسانش گرما در فلزات بالاتر باشد جهت لیزر برش فلزات به توان بالاتری نیازمندیم.‏ به عنوان مثال: در مقایسه برش لیزری آلومینیوم و برش لیزری استیل ضد زنگ ، برش لیزری آلومینیوم نیازمند توان به مراتب بالاتری می باشد زیرا میانگین میزان رسانش گرما در آلومینیوم  بیشتر از میانگین استیل ضد زنگ  می باشد.

در تعریف ساده، در لیزر برش فلزات هرچه قدر رسانش گرما در فلزات پایین تر باشد تمرکز حرارت در نقطه ی کانون سریعتر انجام می پذیرد و نتیجتا عمل برش فلزات راحت تر انجام میگیرد

 لیزر برش فلزات با پیشرفت صنایع مختلف، یکی از اساسی ترین نیازهای روز جهان در هر صنعت می باشد.

 بسته به نوع قطعات در صنایع مختلف، دقت و قدرت دستگاههای لیزر برش فلزات نیز متفاوت است و این تنوع نیاز ، عاملی جهت تولید تکنولوژی های مختلف در لیزر برش فلزات می باشد.

لیزر برش فلزات از نظر نوع فلز به چند گروه طبقه بندی میشود که این طبقه بندی در لیزر برش فلزات بر اساس متغیرهای مختلفی از قبیل چگالی فلز میزان رسانش گرما و … می باشد.

 میزان رسانش گرما در واقع اصلی ترین عامل طبقه بندی لیزر برش فلزات می باشد.‏ هر مقدار که میزان رسانش گرما در فلزات بالاتر باشد جهت لیزر برش فلزات به توان بالاتری نیازمندیم.‏
به عنوان مثال: در مقایسه برش لیزری آلومینیوم و برش لیزری استیل ضد زنگ ، برش لیزری آلومینیوم نیازمند توان به مراتب بالاتری می باشد زیرا میانگین میزان رسانش گرما در آلومینیوم بیشتر از میانگین استیل ضد زنگ می باشد.
در تعریف ساده، در لیزر برش فلزات هرچه قدر رسانش گرما در فلزات پایین تر باشد تمرکز حرارت در نقطه ی کانون سریعتر انجام می پذیرد و نتیجتا عمل برش فلزات راحت تر انجام میگیرد.‏
لیزر برش فلزات به روش ‏co2‏ ، مناسب فلزات با رسانش گرمای پایین می باشد و در مورد فلزات با رسانش بالای دما کاربردی ندارد.‏ ‏از جمله فلزات قابل برش با روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2، استیل ضد زنگ، استیل سیاه، برنز و آهن می باشد‏.
از مزایای روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2، قیمت پایین و تکنولوژی ساده آن می باشد. دقت و سرعت برش لیزری در روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2‏ نیز قابل قبول می باشد. جهت برش فلزات با روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2‏ در قسمت نازل (خروجی) دستگاه لیزر برش فلزات می بایست از یکی از گازهای تشدید حرارت استفاده شود. به طور معمول نیتروژن و اکسیژن با فشار بالا و یا گاز آرگون نتیجه مطلوبی به همراه دارد.
‏در لیزر برش فلزات ‏ لیزر برش فلزات تولید پرتو به وسیله یک دایود پمپ صورت میگیرد و این دایود پمپ از یک کریستال جامد بهره می گیرد. در لیزر برش فلزات‏ از عناصر نئودیمیوم- یتیریوم آلومینیوم و گارنت جهت تولید پرتو استفاده می شود.
لیزر برش فلزات ‏ ‏ برای برش انواع فلزات مناسب می باشد و دقت و ظرافت نقطه ی بیم بسیار بالاتر از ‏co2‏ می باشد.‏ در لیزر برش فلزات ‏ ‏ پرتو تولیدی از دایود پمپ به وسیله ی دو عدد آینه به طور مداوم در رفت و برگشت قرار میگیرد و هر بار رفت و برگشت پرتو از داخل قطعه ای به نام مرکز تشدید عبور می کند و با رسیدن توان به میزان از پیش تعیین شده پرتو از مرکز تشدید خارج میشود و پرتوی خروجی به وسیله ی یک سری آینه و عدسی هدایت می شوند تا به نازل دستگاه لیزر برش فلزات انتقال یابد.‏
در لیزر برش فلزات‏ از برش لیزری گازهای اکسیژن – نیتروژن و آرگون جهت تسهیل فرایند برش استفاده می شوند. ‏اکسیژن جهت برش کربن استیل ‏ نیتروژن جهت لیزر برش استیل ضد زنگ، آلومینیوم و انواع آلیاژهای آن و نیکل و آلیاژهای آن استفاده میشود . گاز آرگون برای برش فلزات فعال مانند طلا، نقره، مس، آهن، روی، کلسیوم، منیزیم، پتاسیوم و … کاربرد دارد.


لیزر برش فلزات به وسیله لیزر فایبر:‏
لیزر برش فلزات فایبر شباهت های زیادی به روش دارد و تفاوت آن در نوع انتقال پرتو می باشد. در لیزر برش فلزات فایبر پرتوی تولیدی از دایود به وسیله فیبرنوری تشدید و انتقال می یابد. در واقع آینه و مرکز تشدید در لیزر برش فلزات فایبر حذف شده است که نتیجه ی آن کاهش چشمگیر مصرف انرژی و راندمان بالای دستگاه لیزر برش فلزات فایبر به دلیل عدم افت انرژی پرتو می باشد.